Ξεκινά ο 9ος κύκλος των Ακαδημιών Γονέων “Από το Α έως το Ω: μια Ακαδημία για Γονείς”, ο οποίος πραγματοποιείται από το ΠΜΣ “Στρατηγικές Αναπτυξιακής και Εφηβικής Υγείας” της Ιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και την Ελληνική Εταιρεία Εφηβικής Ιατρικής (Ε.Ε.Ε.Ι.).
Πρόκειται για 4 – 8 δίωρες διαδραστικές συναντήσεις γονέων, που πραγματοποιούνται τη δεύτερη ή τρίτη Τετάρτη κάθε μήνα, 18.15-20.00 μμ, από Ιανουάριο έως Μάιο 2024.
Στην Ακαδημία για Γονείς, για 9η συνεχή χρονιά, θα παρουσιαστούν από εξειδικευμένους επιστήμονες θέματα σχετικά με την υγεία, την ανάπτυξη και τη συμπεριφορά των παιδιών, τις σχέσεις στην οικογένεια και το σχολείο κ.λπ. Το πρόγραμμα τελεί υπό την Αιγίδα του Εθνικού Διαδημοτικού Δικτύου Υγιών Πόλεων και Προαγωγής Υγείας (ΕΔΔΥΠΠΥ) του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (Π.Ο.Υ.) και του Υπουργείου Υγείας.
Την Τετάρτη 17 Ιανουαρίου 2024 και ώρα 18.15 θα πραγματοποιηθεί η πρώτη συνάντηση με θέμα: «Εκφράσεις βίας ανηλίκων στο φυσικό και διαδικτυακό κόσμο». Μιλούν:
-Ρίτα Μωραϊτάκη-Πικρού.
Περιφερειακή Σύμβουλος Κεντρικού Τομέα «Αττική Μπροστά»,
Επιτροπή Ε.Ε.Ε.Ι. για τα δικαιώματα Παιδιών και Εφήβων & ενάντια στη βία των ανηλίκων- πρόγραμμα «ΦΟΙΒΟΣ».
-Άρτεμις Κ. Τσίτσικα.
Αναπλ. Καθηγήτρια Παιδιατρικής – Εφηβικής Ιατρικής Ε.Κ.Π.Α.
Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών,
Επιστ. Υπεύθυνος Μονάδας Εφηβικής Υγείας (Μ.Ε.Υ.),
Β΄ Παιδ. Κλινική Ε.Κ.Π.Α. -Γ.Ν.Παίδων «Π. & Α. Κυριακού»,
Διευθύντρια ΠΜΣ «Στρ. Αναπτυξιακής και Εφηβικής Υγείας»,
Πρόεδρος Ελληνικής Εταιρείας Εφηβικής Ιατρικής (Ε.Ε.Ε.Ι.),
Οι Ακαδημίες πραγματοποιούνται με υβριδική κάλυψη της Ακαδημίας Γονέων Νέας Σμύρνης (πολυχώρος Γαλαξίας) για το Δίκτυο των Ακαδημιών και του ΕΔΔΥΠΠΥ σε όλη την επικράτεια.
Για προεγγραφή και παρακολούθηση δηλώστε συμμετοχή εδώ.