Την απάντηση στο ερώτημα «Αιφνίδιος καρδιακός θάνατος στους νέους: Μπορεί να προβλεφθεί;» θα δώσουν ο καθηγητής Καρδιολογίας ΑΠΘ Γεώργιος Ευθυμιάδης και ο διδάκτωρ Ιατρικής ΑΠΘ Θωμάς Γκόσιος, στο πλαίσιο εκδήλωσης που διοργανώνει, στις 18 Σεπτεμβρίου, ο δήμος Καλαμαριάς σε συνεργασία με την οργάνωση «ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ».
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στο δημοτικό θέατρο «Σταύρος Κουγιουμτζής», στις 19:00, και η είσοδος είναι ελεύθερη.
«Η είδηση ενός αιφνίδιου θανάτου είναι από μόνη της σοκαριστική, πόσο μάλλον όταν αφορά νέους ανθρώπους. Η πρωτοβουλία αυτή αποδεικνύει για άλλη μια φορά το ενδιαφέρον μας για τους νέους, τους οποίους πρέπει με κάθε τρόπο να προστατέψουμε. Είμαστε πάντα δίπλα τους με όποιο τρόπο μπορούμε» σημειώνει ο δήμαρχος Καλαμαριάς Γιάννης Δαρδαμανέλης καλώντας γονείς και παιδιά να παρακολουθήσουν την ενημέρωση για το φλέγον ζήτημα των αιφνίδιων καρδιακών θανάτων στους νέους.